Είσαι Μέλος;

Γλώσσες

ΓΑΛ1

ΑΝΖΕ-ΤΡΟΥΑ
Ο βαθμός (1-1) της Ανζέ εκτός με τη Λυών μπορεί να αποδειχθεί «χρυσός», προηγήθηκαν δυο αποκλεισμοί σε Κύπελλο, Λιγκ Καπ. Με σερί 1-2-1 ανέβηκε 18η, κόντρα στους «λιονέ» απέδειξε ότι εκτός είναι πιο ανταγωνιστική, εντός έχει μόλις μια νίκη. Τα τελευταία ματς δεν… ξεφεύγουν πάνω από τρία τέρματα. Στο 84’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο μέσος Ταΐτ (15/0). Δεν αγωνίστηκε ο μπακ Αντρέ (16/1)-ανέτοιμος-, στο τέρμα παίζει, πλέον, ο Μπυτέλ (επέστρεψε από τη Κλαμπ Μπριζ), δεν έπαιξε ο νεοαποκτηθείς χαφ Ονιανγκέ (Γουλβς).

Τελευταίος αγώνας:
ΛΥΩΝ-ΑΝΖΕ 1-1
47’ Φεκίρ-14’ πέν. Τοκό Εκαμπί

Η Τρουά ηττήθηκε εντός (0-1) από τη Μπορντό (είχε απουσίες) και με σερί 1-0-6 είναι ισόβαθμη με την Αμιάν, στο +2 από την 18η θέση. Εκτός έχει απώλειες. Έχασε πέναλτι ο Καουϊ (12’), δέχτηκε γκολ (15’), δεν κατάφερε να βρει απαντήσεις. Στο 10’ στάθηκε άτυχος ο στόπερ Ερέλ (19/0), έγινε αλλαγή, αναμένεται να μείνει εβδομάδες εκτός, μακροχρόνιος είναι ο πολύτιμος μέσος Ντινγκομέ (14/0). Ο τεχνικός Ζαν-Λουίς Γκαρσία εξέφρασε παράπονα για τον διαιτητή για τις κάρτες που έδωσε. Συνεχίζει στο Κύπελλο.

ΤΡΟΥΑ-ΜΠΟΡΝΤΟ 0-1
15’ Λαμπόρντ

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ-ΛΥΩΝ
Η Γκινγκάμπ, παρά τα αγωνιστικά προβλήματα, πέτυχε δυο γρήγορα γκολ στο Στρασβούργο, πήρε μια σημαντική νίκη (2-0). Μπορεί να διεκδικήσει την είσοδο στην πεντάδα. Τρέχει σερί 4-2-0 στο πρωτάθλημα, συνεχίζει στο Κύπελλο. Στην έδρα της είναι δυνατή και απειλεί. Με το 4-2-3-1 έχει βελτιωθεί αμυντικά, στα επτά τελευταία επίσημα δέχθηκε μόλις ένα γκολ. Δεν πρόλαβε το τελευταίο ο δεξιός μπακ Περερά (10/0), μακροχρόνιος ο ακραίος Καμαρά (14/2). Οι μεσοεπιθετικός Ν’Γκμπακοτό (αποκτήθηκε από ΚΠΡ), στόπερ Ανγκούα (επέστρεψε από Νιου Ίνγκλαντ) δεν αγωνίστηκαν.

ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ-ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ 0-2
8’ Σαλιμπίρ, 16’ Μπενεζέ

Πάει για αποτέλεσμα στη δύσκολη έδρα της Γκινγκάμπ (Βρετάνη) η Λυών, εκεί όπου περνάει δύσκολα τα τελευταία χρόνια. Μετά την πρόκριση στο Κύπελλο (3-2 εκτός τη Νανσί), έφερε 1-1 εντός με την Ανζέ (μάχεται για την παραμονή, έμεινε με 10 στο 84’), θέλει να μείνει 2η. Στα τελευταία έβγαζε κούραση, έτσι ήρθε το στραβοπάτημα. Σκοράρουν οι «λιονέ», είναι δυνατοί και εκτός έδρας. Η Λυών στο πρωτάθλημα τρέχει σερί 4-1-0, προέρχεται από 6/6 «2-3γκολ». Θέλει τον επιθετικό Τεριέ (14/3)-Στρασβούργο, δανεικός από Λιλ-.

ΛΙΛ-ΡΕΝ
Συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα η Λιλ με τον Γκαλτιέ στον πάγκο της. Μετά την πρόκριση στο Κύπελλο, πέρασε με 1-0 από το Καέν (για τη γηπεδούχο αποβλήθηκε στο 44’ ο τερματοφύλακας)! «Ανάσανε», σε έδρα που διατήρησε την καλή παράδοση. Στο 52’ είδε κόκκινη ο αριστερός ακραίος Μπαλό (15/0)-τιμωρημένος-. Παραμένει χαμηλά, ο νέος προπονητής έφερε το 4-4-1-1, εντός είναι πιο ανταγωνιστική. Το κλίμα έχει αλλάξει με το νέο τεχνικό, θα πάρει παίκτη, απομένει να δούμε, εάν θα μείνει ο μεσοαμυντικός/αρχηγός Αμαντού (18/0).

ΚΑΕΝ-ΛΙΛ 0-1
43’ Πεπέ

Με τα… πάνω και τα… κάτω της η Ρεν ηττήθηκε εντός (0-3) από τη Μαρσέιγ (έχασε πέναλτι), νωρίτερα πέρασε στο Λιγκ Καπ, αποκλείστηκε στο Κύπελλο. Δέχεται γκολ και ο τεχνικός Λαμουσί ψάχνει να βρει λύσεις, έπαιξε μαζεμένα παιχνίδια. Στο πρωτάθλημα τρέχει σερί 0-1-3. Στα επίσημα προέρχεται από 6/6 OVER 2,5. Εκτός δεν φοβίζει. Δεν επέστρεψε ο αριστερός μπακ Μπαλ (12/0), μετράει αντίστροφα. Ο επιθετικός Καζρί (12/6) έγινε αλλαγή στο 40’ στο τελευταίο. Θα ενισχυθεί. Η παράδοση έχει 13-7-0 από το 1994-95!

ΡΕΝ-ΜΑΡΣΕΪΓ 0-3
35’ Ζερμέν, 45’ Σανσόν, 82’ Τοβέν

ΜΕΤΣ-ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ
Πήρε 1-1 στη Ντιζόν (έμεινε με 10 στο 90’+3) η τελευταία Μετς με γκολ στο 89’, ελπίζει στο… θαύμα της παραμονής, θέλει και άλλες νίκες. Δεν έχει χάσει στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές (2-2-0), συνεχίζει στο Κύπελλο! Έχει ματς αμφίσκορα, με απώλειες εντός. Συνέχισε την ενίσχυση, έφερε πίσω (δανεικό/Σπάρτα Πράγας) τον μέσο Μαντζέκ. Αποχώρησε ο αμυντικός Βολσάιντ. Στο τελευταίο ήταν εκτός ξανά οι πορτιέρο Ντιντιγιόν (8), μέσος Μολέ (8/2), ακραίος Ν’Γκετ (14/0), επέστρεψαν οι αριστερός μπακ Παλμιερί (2/0), στόπερ/αρχηγός Μπίσεβατς (9/0)-έγιναν αλλαγή-.

ΝΤΙΖΟΝ-ΜΕΤΣ 1-1
1’ Ζούλιο Ταβάρες-89’ Ρου

Μετά το 2-0 εντός κόντρα στη Νιμ για το Κύπελλο, η Σεντ Ετιέν νίκησε με το ίδιο σκορ στο γήπεδό της και την Τουλούζ, πήρε… ανάσα. Με το δίδυμο Γκασέ-Πρεντάν έχει 2/2 νίκες, στο πρωτάθλημα έτρεχε αρνητικό σερί 0-3-7. Είναι χαμηλά, εκτός έχει απώλειες και δέχεται γκολ. Παραμένει τιμωρημένος (4ο ματς) ο γκολκίπερ Ρουφιέ (18). Στο τελευταίο, εκτός από τον στόπερ/αρχηγό Περέν (13/0)-επέστρεψε-έπαιξε και ο χαφ Παζό (15/2)-εξέτισε-. Μετά τον φορ Μπέριτς (επέστρεψε/Άντερχελτ), πήρε και τον αμυντικό μέσο Γιαν Μ’ Βιλά (ελεύθερος/Ρούμπιν Καζάν).

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ-ΤΟΥΛΟΥΖ 2-0
45’ πέν. Μπέριτς, 86’ Ντιουσέ

ΤΟΥΛΟΥΖ-ΝΑΝΤ
Η Τουλούζ, παρότι είχε καλή παράδοση στη Σεντ Ετιέν, ηττήθηκε (2-0) και έπεσε στην ζώνη υποβιβασμού. Σε ματς που ο τεχνικός Ντυπράζ δεν ήταν στον πάγκο λόγω αδιαθεσίας. Προηγήθηκε μία πρόκριση (Κύπελλο) και ένας αποκλεισμός (Λιγκ Καπ). Στο πρωτάθλημα έχει μόλις μια νίκη στα εννιά τελευταία (1-2-6), εκτός έχει αδυναμίες. Τα παιχνίδια της, συνήθως δεν… ανοίγουν, πάνω από τρία γκολ συνολικά. Ο αριστερός μπακ Μουμπάντζ (12/0) δεν έπαιξε και στο τελευταίο, πάει καλύτερο, ο φορ Τοϊβόνεν (14/0) έμεινε στον πάγκο.

Πάλεψε η Ναντ εντός με την Παρί Σεν Ζερμέν, δέχτηκε νωρίς γκολ, και έχασε (0-1). Είναι 5η, μπορεί να μειώσει από την 4η, μάχεται και εκτός. Συνεχίζει στο Κύπελλο. Έχει μέσο όρο γκολ κάτω από δυο. Τρέχει σερί στο πρωτάθλημα σερί 3-1-2 (και 5/6 UNDER 2,5)! Ακόμα… φωνάζει για την αποβολή του αμυντικού Ντιέγκο Κάρλος (16/1) με δεύτερη κίτρινη, όταν στη ροή του αγώνα, μπλέχτηκαν τα πόδια με αυτά του διαιτητή. Ο επιθετικός Νακούλμα (10/2) ήταν έτοιμος, έμεινε στον πάγκο.

ΝΑΝΤ-ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 0-1
12’ Ντι Μαρία

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ-ΝΤΙΖΟΝ
Πριν πήρε δυο προκρίσεις σε Κύπελλο και Λιγκ Καπ. Έχει παιχνίδια με γκολ, έχει μέσο όρο τερμάτων 3,7 ανά ματς στο πρωτάθλημα. Επέστρεψε ο Καβάνι (19/19), έμεινε ξανά εκτός ο Παστόρε (13/4). Κρατάει τον τίτλο στα χέρια της, θέλει να φτάσει σε μια ακόμα επιτυχία, πριν ταξιδέψει στο Λυών την ερχόμενη αγωνιστική. Δεν έπαιξε και ο Τιάγκο Μότα (10/1)-τραυματίστηκε στις 7/1 στη Ρεν για το Κύπελλο-. Έδωσε δανεικό και τον τερματοφύλακα Ντεκάμπ στην Τουρ.

Μετά τον αποκλεισμό στο Κύπελλο με 3-2 στην παράταση (1-1) στο Στρασβούργο, έφερε 1-1 εντός με την τελευταία Μετς, προέχει να μην μπλέξει σε… περιπέτειες! Εκτός έχει αδυναμίες και δέχεται γκολ. Τα ματς που ακολουθούν την… καίνε περισσότερο, επιτυχία στο Παρίσι θα είναι, βέβαια, «τρελό» αποτέλεσμα, αλλά το έργο της είναι πολύ δύσκολο. Στο 90’+3 αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο στόπερ Τζιλομποτζί (16/0)-θα τιμωρηθεί-. Στο τελευταίο οι στόπερ Γιαμπερέ (16/2), μέσος Αμπέιντ (11/0) αγωνίστηκαν-ήταν αμφίβολοι-. Έδωσε δανεικό και τον μέσο Μπααμπουλά (Γκαζελέκ).