Μοιράσου το χόμπυ σου με χιλιάδες μέλη της στοιχηματικής μας κοινότητας, χρησιμοποίησε ΔΩΡΕΑΝ υπηρεσίες, ΚΕΡΔΙΣΕ συνδρομές και δώρα σε διαγωνισμούς!

Εγγραφή

Γλώσσες

Σοκ και δέος 1-7

Η Μπάγερν Μονάχου ταπείνωσε τη Ρόμα, επικρατώντας με 7-1 στο «Ολίμπικο»!  Στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 0-5!

Οι Βαυαροί υποχρέωσαν τους Ρωμαίους να σκύψουν και να τους υποκλιθούν σ' ένα ματς που ναι μεν η ομάδα του Γκαρσιά έκανε ρεκόρ εσόδων (3,7 εκατ. ευρώ!), αλλά όπως γίνεται εύκολα κατανοητό έκανε παράλληλα κι αρνητικό ρεκόρ στην έδρα της.

Οι «τζαλορόσι» είχαν ηττηθεί τρεις φορές στο παρελθόν με 0-3, ωστόσο, το αποψινό 1-7 ήταν πέρα για πέρα ντροπιαστικό, ακόμα κι αν έπαιζαν με την κατά τεκμήριο καλύτερη ομάδα των τελευταίων χρόνων στην Ευρώπη. Η Ρόμα έχει ηττηθεί με το ίδιο σκορ (7-1) τον Απρίλη του 2007 στο «Ολντ Τράφορντ» από τη Γιουνάιτεντ σε φάση νοκ άουτ του θεσμού.

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα άρχισε το πάρτι από νωρίς και συγκεκριμένα με γκολάρα του Ρόμπεν στο 9'.

Ο Ολλανδός άσος κινήθηκε από δεξιά, άδειασε με εξαιρετική προσποίηση τον Ασλεϊ Κόουλ και με φαλτσαριστό πλασέ από δύσκολη γωνία νίκησε τον Ντε Σάνκτις για το 0-1!

Η Ρόμα λίγο έλειψε να «απαντήσει» άμεσα (10'), όμως ο Νόιερ έκανε σπουδαία απόκρουση στο σουτ του Ζερβίνιο από το ύψος του πέναλτι! Στο 14' ο Ντε Σάνκτις νίκησε με τα πόδια τον Λεβαντόφσκι κι έσωσε τους «τζιαλορόσι» από δεύτερο τέρμα.

Η συνέχεια όμως ήταν εφιαλτική... Στο 23' Μίλερ, Γκέτσε άλλαξαν τη μπάλα με κινηματογραφική ταχύτητα, με τον τελευταίο να πλασάρει στην κίνηση και να αφήνει όρθιο τον Ντε Σάνκτις για το 0-2!

Η ομάδα του Γκουαρδιόλα έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο με τους Ρωμαίους να κοιτούν αποσβολωμένοι τους αντιπάλους τους να σκοράρουν όποτε θέλουν. Στο 25' ο Μπερνάτ σέντραρε στην καρδιά της άμυνας της ιταλικής ομάδας, ο Λεβαντόφσκι πετάχτηκε ανάμεσα από τα μπακ και με καρφωτή κεφαλιά από τα τρία μέτρα έκανε το 0-3!

Το... σφυροκόπημα συνεχίστηκε και οι άμοιροι Ρωμαίοι λες και έπαιζαν σε άλλο γήπεδο έβλεπαν τα γκολ να πέφτουν βροχή! Στο 30' ο Αριεν Ρόμπεν «χτύπησε» για δεύτερη φορά, έπειτα από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Λεβαντόφσκι!

Ο εφιάλτης όμως, δεν έλεγε να τελειώσει με τίποτα! Ο Μανωλάς υπέπεσε σε πέναλτι (σ.σ.: χέρι πέφτοντας για τάκλιν) κι ο Τόμας Μίλερ άφησε όρθιο τον κίπερ των «τζαλορόσι» από την «ασπρη βούλα» για το 0-5 στο 36'!

Ευτυχώς, χαλάρωσαν οι Γερμανοί!

Ο Γκαρσιά έκανε δυο αλλαγές στο ημίχρονο ρίχνοντας και τον τρίτο Ελληνα στο ματς, τον Χολέμπας αντί του Ασλεϊ Κόουλ, που τον έπιασε... τρικυμία από τον Ρόμπεν, ενώ βγήκε κι ο Τότι για να μπει ο Φλορέντσι. Οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν, ενώ και οι Γερμανοί χαλάρωσαν...

Ο Ζερβίνιο στο 54' είχε δοκάρι, η Ρόμα έμεινε στην επίθεση με τον Τοροσίδη να βγάζει ωραία κάθετη στον Φλορέντσι, που βρέθηκε απέναντι από τον Νόιερ, όμως ο Γερμανός τερματοφύλακας δεν του επέτρεψε να σκοράρει. Στο 56' ο «Τόρο» πήρε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μίλερ.

Η Ρόμα προσπάθησε να σημειώσει το γκολ της τιμής, όμως ο Ιτούρμπε δεν κατάφερε να νικήσει τον διεθνή Γερμανό τερματοφύλακα, που δεν έλεγε να δεχτεί γκολ με τίποτα!

Τελικά, η επιμονή των γηπεδούχων, απέφερε καρπούς, καθώς ο κορυφαίος της ομάδας του Γκαρσιά, ο Ζερβίνιο (σ.σ: γκολ Νο. 100 των Ρωμαίων στη διοργάνωση) σκόραρε με κεφαλιά στο 66' (σ.σ.: από θέση οφσάιντ) και παραβίασε την εστία των Βαυαρών για πρώτη φορά έπειτα από 813 αγωνιστικά λεπτά!

Μετά από δυο λεπτά όμως, ο επόπτης «ρέφαρε» τη γκέλα με γκέλα, κόβοντας με οφσάιντ τον Ζερβίνιο που έφυγε πίσω από τη σέντρα.

Την ώρα που οι υπόλοιποι Βαυαροί είχαν κατεβάσει ταχύτητα, ο Φρανκ Ριμπερί που μπήκε αλλαγή στο 68', είχε πράγματα να αποδείξει στον προπονητή του κι έτσι 10 λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Ρόμπεν, πλασάροντας από πάνω τον Ντε Σάνκτις για το 1-6!

Το ίδιο έκανε και ο Σακίρι. Βέβαια αυτός ήταν πιο... ξεδιάντροπος γιατί σκόραρε αμέσως (σ.σ.: μπήκε στο 79', σκόραρε στο 80')! Μπήκε, βρήκε... ξέφραγο αμπέλι και φώναξε κι αυτός «παρών» στον Γκουαρδιόλα!

Το... κοντέρ έγραψε 1-7 οι Βαυαροί αποθεώθηκαν από τους 5000 οπαδούς τους, που ταξίδεψαν στην «αιώνια πόλη» και οι φίλοι των Ρωμαίων βρήκαν το κουράγιο να χειροκροτήσουν στο φινάλε τους παίκτες του Γκαρσιά...